Odkąd założyłam swoją własną rodzinę nie wyobrażam sobie letniego okresu bez przygotowywania przetworów. Co rok przygotowuję kilka słoiczków dżemu truskawkowego (np. do naleśników), ale ich ilość jest niewielka. Najwięcej przetworów przygotowuję z ogórków, a po kilku latach mam trzy sprawdzone przepisy na ogórki konserwowe, do których najczęściej wracam.

Trzy sprawdzone przepisy na ogórki konserwowe

Wyjątkiem był ubiegły rok, kiedy to zaczęłam wymyślać. I to moje całe kombinowanie z przepisami skończyło się tak, że większość ubiegłorocznych przetworów musiałam po prostu wyrzucić. Otóż przygotowując w ubiegłym roku ogórki konserwowe wymyśliłam sobie, że zamiast zwykłego cukru, dam cukier trzcinowy. Gdy otworzyłam pierwszy słoik na początku myślałam, że to wina czasu trwania pasteryzacji, gdyż ogórki zrobiły się strasznie gumowe (i nie można było ich ugryźć). Aż w końcu nadszedł taki dzień, kiedy otwierałam słoik po słoiku i jak się okazało, żadne ogórki nie były do jedzenie. I przyznaję szczerze, że miałam łzy w oczach wyrzucają wszystko, w końcu włożyłam w to sporo pracy.

W tym roku – mądrzejsza po szkodzie (a jak!), pokornie wyciągnęłam zeszyt z przepisami i każdą zalewę przygotowywałam zgodnie z daną recepturą. Nie zmieniłam ani jednej proporcji i sztywno trzymałam się podanych ilości. Przepisy są sprawdzone i godne polecenia.

OGÓRKI Z CURRY

Zalewa (4 słoiki 900 ml)
5 szklanek wody
1 szklanka octu
1.5 szklanki cukru
2 łyżeczki soli
3 łyżeczki curry
1 łyżeczka kurkumy
Do każdego słoika:
liść selera,
plaster cebuli,
3 x ziele angielskie,
liść laurowy,
ząbek czosnku,
łyżeczka gorczycy.
Produkty na zalewę należy zagotować. W słoikach umieścić powyższe przyprawy, powkładać ciasno ogórki i zalać gorącą zalewą. W ten sposób przygotowane słoiki należy pasteryzować około 5-7 minut.  Ogórki z curry przygotowuję w dwóch wersjach: w pierwszej ogórki wkładam całe, a w drugiej kroję w podłużne plastry (ok. 5mm).

OGÓRKI MUSZTARDOWO-MIODOWE

Zalewa (4 słoiki 900 ml):
1 szklanka octu
5 szklanek wody
1⅓ szklanki cukru
2 łyżki miodu
4 łyżki musztardy
2 łyżeczki soli
Do każdego słoika:
liść laurowy,
kilka ziarenek ziela angielskiego,
kilka ziarenek pieprzu,
łyżeczka gorczycy.
Gotując zalewę trzeba uważać, ponieważ musztarda powoduje, że pojawia się duża ilość piany, która lubi wykipieć. Dlatego dobrze gotować zalewę bez pokrywki. Ogórki zalewam gorącą zalewą i pasteryzuję ok. 5 minut.

OGÓRKI PO ŻYDOWSKU

Zalewa (na 2 kg ogórków):
1.5 szklanki octu
6-7 szklanek wody
1 szklanka cukru
Na dno słoika:
baldachim kopru
3-4 plastry marchewki
plaster cebuli
ząbek czosnku
kilka ziarenek pieprzu
kilka ziarenek ziela angielskiego
liść laurowy
Ogórki należy przekroić na cztery części (wzdłuż) i ciasno powkładać do słoików. Na ułożone ogórki włożyć posiekany w słupki korzeń selera i kilka listków natki pietruszki. Zalać gorącą zalewą i pasteryzować 5 minut. Historia tego przepisu jest taka, że znalazłam go kilka dni po przeprowadzce w jednej ze starych szafek w piwnicy. Należał on do Babci mojego Męża.
♦ ♦ ♦
Jeżeli chodzi o przepisy na ogórki konserwowe to powyższe trzy cieszą się w naszym domu największym powodzeniem. O ile sama jestem bardziej zwolenniczką kiszonych ogórków, to mój Mąż uwielbia ogórki z curry, ponieważ sprawdzają się nie tylko jako dodatek do obiadu, ale również na kanapki. A dziś w związku z tym, że dostałam od Teściów piękną cukinię, zrobiłam keczup z przepisu z Jadłonomii – wyszedł przepyszny.
A jak wygląda u Was sprawa z przetworami? Robicie swoje? Czy wolicie kupić?