Na początku 2016 roku powstał tekst 52 książki? poświęcony tematyce czytania, a także pewnego wyzwania nie-wyzwania, którego główna idea dotyczyła tego, aby czytać dla samego czytania i czerpać z tego przyjemność, a nie spinać się, aby przeczytać jak najwięcej i osiągnąć wyznaczony cel. W czytaniu książek w końcu nie chodzi o ilość, ale o czerpanie z tego jak najwięcej przyjemności. 

czytanie książek
 

Pisząc tamten tekst nie zobowiązałam się do tego, że w roku 2016 przeczytam 52 książki, było to raczej nierealne. Zakładałam wtedy, że nie ważne ile przeczytam, ale najważniejsze jest to, że by czytanie sprawiało mi przyjemność. W ubiegłym roku (do tej pory nie mogę się przyzwyczaić, że mamy już 2017!) przeczytałam 31 książek. Dla jednych to mało, dla drugich to dużo, a dla mnie to prawie dwa razy więcej niż w roku 2015, w którym przeczytałam ich 18.

Co przeczytałam w ubiegłym roku? 

 1. “Kulminacje” J. L. Wiśniewski
 2. “Zamek z piasku, który runął” S. Larsson
 3. “Dziewczyny z powstania” A. Herbich
 4. “Dziewczyna z pociągu” A. Hawkins
 5. “Zaginięcie” R. Mróz
 6. “Kasacja” R. Mróz
 7. “Syrenka” K. Lackberg
 8. “Odczarować adopcję” M. Modlibowska
 9. “Pochłaniacz” K. Bonda
 10. “Rewizja” R. Mróz 
 11. “Blog” T. Tomczyk
 12. “Najpiękniejsza na niebie” M. Warda
 13. “Ekspozycja” R. Mróz 
 14. “Mumia” T. Gerritsen
 15.  “Bestia. Studium zła” M. Omilianowicz
 16. “Miłość i inne dysonanse” J.L. Wiśniewski
 17. “Co nas nie zabije” D. Lagercrantz
 18. “Zanim się pojawiłeś” J. Moyes
 19. “Kiedy odszedłeś” J. Moyes
 20. “Przewieszenie” R. Mróz
 21. “Trawers” R. Mróz
 22. “Ta, którą znam” M. Warda
 23. “Absurdy PRL-u” M. Matys, P. Lipiński
 24. “Niedomówienia” A. Sakowicz
 25. “Wracajmy do domu” L. Scottoline
 26. “Bliźnięta z lodu”  S.K. Tremayne
 27. “List w butelce” N. Sparks
 28. “Immunitet” R. Mróz
 29. “Dolina umarłych” T. Gerritsen
 30. “Pierwsza na liście” M. Witkiewicz
 31. “Światło między oceanami” M. L. Stedman
Jakie emocje przyniósł mi rok 2016 pod względem czytelniczym? Przede wszystkim zawiodłam się na J.L. Wiśniewskim i od pewnego czasu z dużym dystansem podchodzę do jego twórczości. Zachwyciłam się twórczością R. Mroza: duetem Chyłki i Zordona oraz komisarzem Forstem. I z niecierpliwością czekałam na premierę książki A. Sakowicz Niedomówienia. Odkrywałam również twórczość innych pisarzy: poznałam wzruszającą historię Lou i Willa autorstwa J. Moyes, wstrząsające doświadczenia Isabel i Toma z Światło między oceanami (swoją drogą, to początkowo chciałam obejrzeć film – dziś wiem, że jest to ponad moje możliwości), a także intrygującą historię opisaną przez M. Witkiewicz w Pierwsza na liście.

Ile przeczytam książek w 2017? 

Nie wiem.Wiem tylko jedno: czytanie nadal ma mnie relaksować i sprawiać mi przyjemność. Nadal będę spisywać w kalendarzu książki, które przeczytałam, a Wy w zakładce na pasku Czytelnia, będziecie mogli na bieżąco obserwować.A jak u Ciebie wygląda czytanie książek?
Po co najczęściej sięgasz?