Od kilku miesięcy staram się rozwiązać problem z coraz bardziej wypadającymi włosami. Kiedyś cieszyłam się gęstymi, kręconymi włosami – a dziś jest ich o wiele mniej. Wszystko zaczęło się od niedoczynności tarczycy, to wtedy po raz pierwszy zauważyłam, że bardziej zaczęły mi wypadać włosy.

Na początku moich problemów z nadmiernym wypadaniem włosów zaczęłam konsultować się z endokrynologiem. W efekcie zaczęłam przyjmować tabletki (Silica) i używać szamponu do wypadających włosów marki Vichy – Dercos. Efekty nie były spektakularne, ale na jakiś czas proces wypadania włosów złagodniał. 
 
Po konsultacjach endokrynologicznych zasięgnęłam porady u ginekologa ze specjalizacją endokrynologiczną. W końcu PCOS także wpływa na włosy i ich skłonność do wypadania. Zaczęłam przyjmować kolejne tabletki (Priorin Extra) oraz używać kolejnego szamponu do włosów wypadających – Klorane. Wtedy również zauważyłam jakiś efekt, ale oczywiście na krótko.
 

WIZYTA U TRYCHOLOGA

Jednak od kilku miesięcy mam problem ze wzmożonym wypadaniem włosów. Ponownie do używania szamponu Klorane i zaczęłam przyjmować biotynę. Dodatkowo umówiłam się do trychologa, aby przyjrzał się dokładnie moim włosom i doradził mi, co takiego muszę zrobić, aby powstrzymać ich wypadanie. Do tej pory pomagało mi częste podcinanie – dzięki temu miałam wrażenie, że włosy są nie tylko grubsze, ale jest ich także więcej. Niestety w chwili obecnej regularne podcinanie nie daje mi już tego wrażenia. Za swoją wizytę, która trwała prawie półtora godziny zapłaciłam 50 złotych. Jak dla mnie jest to bardzo przystępna cena. Swoją drogą szukając namiarów na trychologa natknęłam się także na informację, że można umówić się na darmową wizytę w ramach programu “Zdrowe włosy”

JAK WYGLĄDA WIZYTA U TRYCHOLOGA?

W zasadzie mogłabym podzielić ją na trzy części. Pierwszą, gdzie opowiedziałam o moich krokach związanych z  poradzeniem sobie z wypadającymi włosami. Drugą, gdzie udzieliłam odpowiedzi na pytania związanymi z chorobami przewlekłymi i stylem życia. Swoją drogą to na wypadanie włosów wpływa także stres. Natomiast trzecia część – to badanie.

W moim przypadku stwierdzono, że jest sporo mieszków włosowych, które są po prostu puste. Problem z wypadającymi włosami mam przede wszystkim w przedniej części głowy. Z tyłu głowy miałam nawet po 4-5 włosów z jednego mieszka włosowego. Kuracje, które zostały mi zaproponowane to przede wszystkim peeling skóry głowy. Potem zaproponowano mi jedną z dwóch czynności: albo kolejna próba przyjmowania suplementów takich jak m.in biotyna, selen, cynk, itd. albo mezoterapia. Na początku miałam wątpliwości co wybrać, ale raczej skłaniam się bardziej ku mezoterapii.

JAK ZAPOBIEGAĆ WYPADANIU WŁOSÓW?

Największym jednak plusem wizyty u trychologa było dla mnie to, że dowiedziałam się co robić, a czego unikać, aby nie przyczyniać się jeszcze bardziej do wypadania włosów

➤ W miarę możliwości należy myć włosy rano i suszyć na przemian ciepłym oraz zimnym powietrzem. Zimne powietrze powoduje, że skóra głowy się trochę uspokaja i nie produkuje tyle sebum. A jeżeli sytuacja zmusza nas do tego, żeby umyć włosy wieczorem to należy unikać związywania mokrych włosów oraz kładzenia się spać z wilgotnymi włosami

➤ Do mycia włosów należy używać ciepłej wody, która otwiera łuski włosów. Dzięki temu różnego rodzaju maski i odżywki lepiej się wchłaniają. Natomiast podczas spłukiwania warto używać letniej wody w celu zamknięcia łusek.

➤Warto używać kilku szamponów na przemian, aby włosy nie przyzwyczaiły się do jednego produktu. Obecnie sama używam trzech szamponów.

➤Tak samo jak o nawilżaniu włosów należy pamiętać także o oczyszczaniu skóry głowy, dlatego raz na kilka dni dobrze jest użyć dobrego, oczyszczającego szamponu. 

➤ Dobrze jest pamiętać także o peelingu skóry głowy, który dokładnie oczyszcza  skórę i pobudza włosy do wzrostu. O tym zabiegu usłyszałam właśnie po raz pierwszy w gabinecie trychologa, i teraz tak sobie myślę, że skoro robię peelingi reszty ciała, to dlaczego nigdy nie pomyślałam o skórze głowy?

I to byłoby w zasadzie na tyle. Wierzę w to, iż te wszystkie zabiegi, które zdecyduję się w najbliższym czasie przyniosą odpowiedni efekt.